Ostatnio wydane

Ewka okładka

Ewa Poniznik – „Poza nocą”

Kiedy czytamy wiersze Ewy Poniznik z tomu „Poza nocą”  po lekturze paru utworów, zaczynamy rozumieć, że spotykamy się z poezją w stanie czystym. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że to tylko i aż teksty o kobiecej prywatności, pomieszane z dosyć niekonwencjonalną refleksją religijną.  Jednak, kiedy okaże się jak bardzo nasze przyzwyczajenia językowe i emocjonalne zostaną poddane próbie wrażliwości jej świata poetyckiego, zrozumiemy jak bardzo liryzm Ewy Poniznik jest nasyconym tym, co zawsze stanowiło istotę poezji. Ta istota to sytuacja liryczna , gdzie język pokazuje dokładnie to, co zostało zmetaforyzowane i ani słowa więcej, a cały świat jest pod przemożną siłą takiego języka.

______________________________________________________________________________________

Syberia Barbara Piórkowska

Cykl poetycki Barbary Piórkowskiej pt. Syberia jest swego rodzaju poematem. Poematem, który z jednej strony pełen jest niezwykłych i bardzo obrazowych metafor, z drugiej zaś opowiada o naszym polskim losie. Być może słowo „opowiada” nie jest tutaj do końca na miejscu. Jednak Piórkowska tworzy, sobie tylko właściwą, poetycką narrację przesyconą trzema podstawowymi elementami: pamięcią losów polskich na syberyjskim zesłaniu, silnymi pierwiastkami feministycznymi oraz szamańskim podejściem do świata i do człowieka. To wszystko przenika niezwykła wprost tkliwość i miłość do tego co żyje lub żyło, do świata ludzi i zwierząt. Kunsztowność „Syberii” polega na metaforycznym ujęciu wspomnianych  elementów oraz na całkowitym braku patosu z jaką autorka chce nam opowiedzieć tę historię.


def_13_0

Mantry Patryk Zimny

To trzeci już zbiór wierszy Patryka Zimnego. Młodego, ale doświadczonego i ciekawego poety. Wydaje się, że Książka ta może mieć charakter przełomowy w jego twórczości. Pojawiają się tu zupełnie nowe tony poetyckie. W „Mantrach” Zimny oprócz fascynacji śmiercią poszukuje odpowiedzi na pytania związane z tajemnicą życia. Czytane wielokrotnie „Matry” zyskują na znaczeniu.


def_10_0

Samsara Aleksandra M. Perzyńska

Spojrzenie kobiety, poetki, człowieka, bez zbędnego uśmiachania się do publiczności.

Zaskakująca wnikliwa poezja.


def_8_0

International Barbara Piórkowska

Autorka w rozmowie z organizatorkami Rozmawialni:

Po szesnastu (sic!) latach milczenia postanowiłam dać poetycki głos i zaprezentować światu swój trzeci tom poetycki. W środku wiersze zebrane z czasu szczęścia i niedoli: feministyczne i denerwujące, niektóre już kultowe, inne pierwszy raz wydrukowane gdziekolwiek.


def_7_0

Elegie Gdańskie Andrzej Mestwin

Sześć elegii o życiu Gdańska i Pomorza. Ciekawostka dla tych, którzy interesują się historią Gdańska, ale też mają ochotę na dobrą poezję w niekonwencjonalnym stylu.


def_6_0

Być może Coś innego Andrzej Mestwin

z blogu cowartoczytac.blox.pl:

Nie wiem, czy już powinnam pisać o tym tomiku wierszy. Przeczytałam go kilka razy, a wciąż tak mało go znam. Choć jest niewielki – 50 stron, 32 wiersze, to znaczeń w nim bardzo wiele. Myślę, że będę je odkrywała jeszcze bardzo długo i powoli, bo to utwory do których się wraca

Przeczytaj więcej. 


def_3_0

Miękkie Święte i Ciepłe Ewa Milek
Poezja wrażliwa choć niepokorna

Piotr Wiktor Lorkowski o wierszach Ewy Miłek:

Spodobała mi się ich zmysłowa kobiecość, która umie przyglądać się sobie samej. Kobiecość skłonna do zdystansowanej analizy i opisywania samej siebie nie do końca serio. Czasem zabłąkana pośród różnych odmian osamotnienia, przed którym broni się, sięgając po rozmaite, uświęcone zwyczajem, zalotne rekwizyty. Szminki i pudru nie wyłączając. I wiecie co? To działa. Przynajmniej poetycko.


def_9_0

Czasem oglądam filmy nieuważnie Alicja Knop

Alicja zapytana o inspiracje:

To bierze się pewnie z napięcia, które jest uniwersalne. Kultura i natura. Estetyzm i temperament. Żywiołowo, wręcz frenetycznie reaguję na to, co przyjmuje się nazywać pięknem. Obojętnie skąd pochodzi, od człowieka, czy od natury. W podróży, czy podczas leniuchowania, w muzeum, czy w kuchni – a musisz wiedzieć, że uwielbiam gotować, zwłaszcza w konwencji wyrafinowanej prostoty. Lecz w takim stanie ducha i zmysłów lepiej wierszy nie pisać. To z przeżycia głęboko ostałego rodzi się prawdziwa poezja. Jest autentyczna i ponadczasowa. Mówię to bez cienia zarozumiałości, zwyczajnie, lubię te swoje wiersze.